Vydejte se s námi k zajímavým horským scenériím

Posted on Category:Vzdělání


Panská skála – jedinečný čedičový skalní masiv, s jakým se nikde jinde nesetkáte. Jeho krásy můžete dokonce obdivovat v pohádce Pyšná princezna, byl námětem nejen filmařů, ale i fotografů a cestovatelů, kteří rádi obdivují zajímavé přírodní scenérie. Skalisko tvoří seskupení jednotlivých kamenných kvádrů ve tvaru připomínajícím píšťaly varhan.
Svatý Jan pod Skalou – malá vesnička v Českém krasu v berounském okrese je jedním z míst, která poskytují zajímavé panorama na Český kras, okolí řeky Berounky a oblast křivoklátských lesů. Můžete se vydat vzhůru na skalní blok s vyhlídkou, nebo zdolávat horolezecké terény tzv. Dušičkové a Křížové stěny. Je zde více výstupků pro lezení střední obtížnosti a tato aktivita je povolena pouze od července do konce roku. Celoroční lezení je možné provozovat nedaleko odtud v tzv. Solvayových lomech.
stezka v horách
Bořeň – velmi nápadný vrcholek sopečného původu v Českém středohoří, nedaleko města Bílina, je viditelný již z velké vzdálenosti, např. z náměstí v Žatci. Tato dominanta bývá přirovnávána k americké Ďáblově hoře ve státě Wyoming, a to nikoli náhodně, neboť jde o shodné chemické složení horniny a zároveň podobný typ krajinného reliéfu. Zalesněná je pouze spodní část hory, vrcholek tvoří holá skála.
Mumlavský vodopád – v části Harrachova zvané Ryžoviště máte jedinečnou možnost spatřit jeden z nejvydatnějších vodopádů v Česku. Voda dopadá do říčního koryta z výšky deseti metrů ve značné šíři, vytváří obrovité vodní víry, které vymílají otvory zvané kotle a hrnce. V místním nářečí se jim přezdívá trefně – Čertovo oko. Největší „oko“ má v průměru šest metrů a je hluboké tři metry.
malý vodopád
Labský důl– několik kilometrů od řeky Mumlavy se nachází pramen Labe. Řeka tu vyvěrá z nenápadné studánky a postupně nabírá na síle, která se prezentuje Labským vodopádem padajícím zprudka do Labského dolu. Tato část Krkonoš je považována za jednu z nejkrásnějších přírodních scenérií v Česku a neměli byste si ji nechat ujít.

Kde stojí Kamenný pastýř

Posted on Category:Vzdělání

K tomu, aby mohl člověk obdivovat tajuplné menhiry, nemusí cestovat nikam do zahraničí. Stačí si najít ten správný server a zjistit, kde se na našem území tyto památky nacházejí.
o   Co je to vlastně menhir a k čemu v minulosti sloužil?
·        Podle vědců je menhir kámen, který je opracovaný lidskou rukou.
Pochopitelně musí být také dostatečně velký. Většinou je vysoký kolem dvou metrů. Může být ale i vysoký jen jeden metr nebo i přes tři. V České republice se nachází více než stovka těchto němých svědků minulosti.
o   A některé jsou opředeny legendami, z kterých naskakuje husí kůže.
Svou tajemnost menhiry ještě zvyšují tím, že jsou většinou podobné lidské postavě. V pradávných dobách sloužily jako náboženské symboly a používaly se k tajemným rituálům. Někdy je naši předkové vztyčovali na pohřebních místech.
kamenné menhiry

Náš největší menhir

Za nejznámějším menhirem byste se museli vydat do blízkého okolí obce Klobuk na Kladensku. Tady stojí v poli Kamenný pastýř. Vypadá trochu smutně. Široko daleko není nic, co by dosahovalo jeho výšky.
·        Podle některých místních starousedlíků měl Pastýř kolem sebe stádo oveček (další menší menhiry).
·        Ty ale musely opustit svého pána z důvodu orby.
Jiná pověst říká, že je Pastýř kamenný proto, že se mu svěřené ovečky ztratily a on dlouhým stáním zkameněl.Pokud byste ale navštívili tuto oblast, určitě vás místní neušetří té nejznámější pověsti.
o   Pokaždé, když na kostelíku v Klobukách zazní zvon, postoupí Pastýř o jeden krok vpřed.
o   Až přijde Kamenný pastýř na práh kostela, bude konec světa.
menhir champ dolent

Ale není, čeho se bát. Prý zvonění v kostele v protějších Kokovicích vrací kámen zase o ten krok zpět. A i kdyby už se kostelní zvon v Kokovicích neozval, ten kamenný krok je dlouhý jen jako zrnko písku. Takže, pokud se Kamenný pastýř nedá na úprk, můžeme být ještě dlouhou dobu v klidu.
 

Český kras

Posted on Category:Vzdělání

Pokud se vydáte jihozápadně od Prahy, ocitnete se v Českém krasu. Mírně zvlněné krajině s romantickými údolíčky, s úchvatnými výhledy a převážně listnatými lesy. Vápencové podloží, které střídá břidlicové, vám ukáže své zajímavé jeskyně. Navštívit tu můžete nejen přírodní zajímavosti, ale i velice významné památky.  V této oblasti jsou také paleontologické lokality mezinárodního významu.

Koněpruské jeskyně jsou známým a velice oblíbeným výletním místem.  Návštěva nejznámějšího a nejrozsáhlejšího jeskynního systému je vhodná především v létě a určitě se vám zde bude líbit. Krápníková výzdoba nenechá nikoho chladným, ačkoli je tu poměrně velká zima i v létě. Počítejte zde s velkým množstvím návštěvníků. V bezprostřední blízkosti Koněpruských jeskyní je lom Čertovy schody a můžete vidět také starověkou dílnu na padělání peněz.

Cesta ze Srbska do Berouna kolem bývalého i současného lomu se bude jistě líbit každému. Je rozhodně vhodná i pro kočárky a dobře vám tu bude nejen pěšky, ale i třeba na kole. Cestu mohou s přestávkami ujet i menší děti, protože je stále po rovince. Podél řeky Berounky se dostanete až do Berouna, kde můžete navštívit místní medvědy, hřiště a zpět do Srbska se vrátit třeba vlakem.

Hrad Karlštejn – krásný, opravený a velký hrad, na který se můžete dostat několika turistickými cestami. Vejděte na nádvoří rovnou z lesa nebo cestou od vlakového nádraží, která sice vede do kopce, ale je lemována mnoha lákavými obchůdky i restauracemi. Na Karlštejně se vám bude určitě líbit už jen kvůli jeho umístění, který vybral Karel IV opravdu dobře. Jeho okolí je krásné a rozhled taktéž. Samozřejmě lze využít i oblíbené prohlídky hradu, jež stojí za to vidět alespoň jednou za život.

Bubovické vodopády – pokud toto úchvatné místo navštívíte v zimě, když bude mrznout, můžete narazit na menší, avšak překrásné zamrzlé vodopády.

Šumava a její slatě

Posted on Category:Vzdělání

Zimní Šumava je bezpochyby nádherná a prožijete zde krásno dovolenou na běžkách, sjezdových lyžích nebo třeba jen s dětmi na sáňkách. Zasněžené kopce, husté lesy, smrky pokryté sněhem, až se prohýbají větve, jsou skutečně romantickou podívanou. Něco ale díky sněhu vidět nemůžete.  Sněhová přikrývka často přikrývá chodníčky, které vás mohou zavést na zajímavá místa – rašeliniště.
 
Zkuste ale na Šumavu vyrazit i v létě, na jaře či na podzim, kdy si můžete užít zase jinou zábavu. Je tu mnoho turistických tras a mnoho zábavy pro celou rodinu. My bychom vám rádi doporučili šumavské slatě, který by měl každý znát a aspoň některé z nich vidět. Příroda zde je skutečně úchvatná a jen tak někde podobnou neuvidíte.

·         Tříjezerní slať – krásné místo, na které se můžete vydat třeba z vesničky Modrava. Podél Roklanského potoka vede pohodlná asfaltová cesta pro pěší a pro cyklisty. Na jedné straně ji lemuje právě zmíněný potok, na druhé hezký smrkový les.  Na jeho okraji a nejen tu, můžete po cestě sbírat lahodné borůvky. Po cestě můžete obdivovat vřesy a krásné traviny, až dojdete ke krátké naučné stezce. Ta vás dovede ke třem jezírkům. Daří se zde borovicím – kleči a dotvářejí typickou atmosféru tohoto místa.
 
·         Jezerní slať – rašeliniště nedaleko Horské Kvildy, které má sice nevysokou vyhlídku, ze které ale budete mít přehled. Dřevěný chodníček vás povede velice krátkou trasou a z chodníčku můžete pozorovat krásnou zdejší květenu.
 
·         Cikánská slať
 
·         Chalupská slať – u Chalupské slatě na vás čeká dětské hřiště s několika herními prvky, které vaše děti naučí něco o přírodě. Dále zde najdete moderně vybavené infocentrum. Projdete opět po chodníčku, který vás provede nejdříve loukou. Na chodníčku se v letních měsících vyhřívají desítky malých ještěrek. Krásné břízy vás uvedou do slatě, kde jsou divoké kachny, borůvky, brusinky a bohatě kvetoucí vřesy. 
 
·         Malý Polec

Český ráj

Posted on Category:Vzdělání

Přírodní i historické památky na vás čekají ve středním Pojizeří. Záleží samozřejmě jen na vás, v jakém městě tohoto regionu se ubytujete, ale doporučujeme vám město Turnov. Najdete tu mnoho hotelů, které poskytují služby na slušné úrovni, dobře se tu najíte a hlavně budete mít skvělé výchozí místo pro vaše naplánované výlety. A jaká místa byste v Českém Ráji neměli vynechat?  Kdy byste měli Český ráj navštívit?

V regionu je toho opravdu moc. Vybrali jsme nejdůležitějších deset míst, které rozhodně stojí za návštěvu:
1.       Trosky – státní hrad, respektive jeho zřícenina. Díky svému umístění je hrad vidět již z velké dálky a můžeme tak obdivovat pro něj typickou siluetu dvou věží pojmenovanými Baba a Panna.
2.       Kozákov – známé naleziště drahokamů a polodrahokamů, například achátu, zároveň nejvyšší hora Českého ráje
3.       Prachovské skály – krásné pískovcové skály, nádherné výhledy, ze kterých můžete pozorovat celý region, kolmé stěny a úchvatné skalní město, jež by bylo hříchem nevidět
4.       Maloskalsko – romantické lesy přímo vyzývají k návštěvě
5.       Hruboskalsko- šedesátimetrová skaliska, mezi nimiž můžete procházet (pozor na úzké chodbičky), vás jistě nadchnou.
6.       Příhrazské skály – jedná se o vyhlášenou přírodní rezervaci s komplexem skalních měst
7.       Klokočské skály – zajímavá souvislá skalní hradba, přírodní rezervace
8.       Hrad Kost – jedná se o nejzachovalejší gotický hrad v Čechách, k němuž se dostaneme příjemnou procházkou a kde se často konají různé kulturní akce
9.       Valdštejn – hrad ze 13. století, který je v krásné přírodě, uprostřed lesů. I s kočárkem se k němu dostanete lesní cestou a můžete se občerstvit v blízké restauraci.
10.   Jičín – známé město pohádky, krásné historické centrum města, bydliště Rumcajse, Manky a Cipíska, které zná každé dítě

Český ráj je nádhernou oblastí, jejíž krása pravděpodobně nejvíce vynikne na podzim, kdy se zbarví listy místních stromů.

Grónsko bylo kdysi zelenou zemí

Posted on Category:Vzdělání


Grónsko je autonomní součástí Dánského království, ale ostrov je řízen vlastní vládou a parlamentem. Hlavním městem Grónska je Nuuk.  Grónsko je zároveň také největším ostrovem na světě.  Zde se také nalézá ledovec, který je také největším na světě. Kdyby tento ledovec roztál, tak by hladina světového oceánu stoupla o sedm metrů.

Obyvatelé Grónska nazývají ve své řeči jejich ostrov „země Gróňanů“. Český výraz Grónsko je potom převzatý od Dánského výrazu „Zelenázemě“.  Takto pojmenoval na začátku dvanáctého století ostrov vikingský vůdce Erik Rudý, který tuto zemi v roce 982 osidluje své výpravě za nalezením nových, úrodných zemí. Tehdy byl tento ostrov skutečné úrodnou zemí, plnou zeleně.

Grónsko v historických datech:

·         3000 př. n. l. na ostrov přicházejí předci prvních Eskymáků.
·         2500 př. n. l. se stěhují první Indiáni do Grónska.
·         500 př. n. l. až 1000 n. l. Grónsko obývá indiánská kultura Dorset.
·         875 n. l. objevuje Grónsko Viking Ulfsson.
·         986 n. l. osidluje ostrov Viking Erik Rudý se svojí družinou, a zakládá zde první osady. Ostrov dostává své jméno.
·         986 n. l. připlouvá až do Grónska pouze čtrnáct z dvaceti pěti vikingských lodí.
·         1000 n. l. jsou na jihu Grónska již obydlí a kostely. Toho roku syn Erika Rudého, zvaný Leif Eriksson přijíždí z Norska, kde přijal křesťanskou víru.  Dokonce s sebou přiváží i jednoho misionáře. Za podpory své matky, jenž později přijala křesťanskou víru také, se z grónských Vikingů stávají křesťané a jsou budovány kostely.
·         1000 n. l. a více se stěhují Eskymáci z Aljašky a severní Kanady do Grónska.
·         1350 n. l. nastává výrazná změna klimatu, kdy ledovce sestupují ze Severu směrem ke Grónsku a uzavírají oceán a tím všechny přístupové cesty k ostrovu. Osídlení Vikingy na západě byla uzavřená. Část Norů zde zachraňují Eskymáci.
·         1408 n. l. jsou zaznamenány poslední písemné zmínky o Vikinzích. Kontakt s Norskem a Islandem je přerušen z důvodu zamrzlého oceánu. Obyvatelé Grónska trpí velikým nedostatkem dřeva.
·         1550 n. l. vymizení poslední Vikingské osady v Grónsku.

Zimní dovolená v Norsku

Posted on Category:Vzdělání


Noční průjezd nástupními místy v naší republice, Německem a druhý den noční trajekt, kterým doplujete do Švédska. Během tohoto dne projedete kus Švédska a Norska navečer jste na místě.Severně od Lillehammeru. Pokud byste si chtěli dobu cestování zkrátit a využít leteckou dopravu, lyže a batohy vám přivezeme autokarem.

Ubytujete se v chatkách, které jsou vybaveny kuchyňskou linkou s ledničkou a sporákem a obytnou místností s televizí. Na spaní jsou připraveny postele, odděleny dřevěnými příčkami. Součástí každé chaty je sauna, kterou po celou dobu hojně využijete.

Trasy výletů na běžkách vás zavedou, díky perfektně upraveným stopám, do překrásných zákoutí zimní norské přírody:
1/ poznáte oblast podhůří Jotunheimenu
2/ projedete se na běžkách po populární norské běžecké trase Peera Gynta
3/ autobusem se přepravíte do sousedních oblastí, kde jsou desítky kilometrů upravených stop
 
Norsko nabízí během celého pobytu perfektně upravované běžecké stopy. Stovky kilometrů stop jsou neustále udržovány a vedou mírně zvlněnou náhorní planinou. Neporušená přírodní scenérie, s nádhernými výhledy na špičaté štíty pohoří Rondane, nebo oblé vrcholky Jotunheimenu.
 
V termínu vašeho pobytu je na nejznámější běžecké trase v Lillehammeru pořádán závod na běžkách, kterého se mohou zúčastnit všichni účastníci zájezdu.Trasa je dvacetikilometrová a nabízí se  možnost poměřit síly s ostatními přihlášenými účastníky. Ceny jsou symbolické, ale dostávají je všichni závodníci. Cení se především účast. Po deseti kilometrech je na trati připraveno občerstvení. Pro nováčky v závodě toto místo často bývá i cílem. Ale organizátoři myslí na vše.

I pro ně je nachystáno malé překvapení v podobě miniaturní dřevěné běžky na řemínku. Je to závod, který nemá ani jednoho poraženého. A všichni na něj i po letech rádi vzpomínají. Tak namažte a vyražte!

Předškolní pedagogika

Posted on Category:Vzdělání

Vypadá to, že ve školce si děti jen tak hrají. Ale není to tak. I když to vypadá jako hra, děti jsou ve školkách intenzivně vychovávány i vzdělávány. Ostatně i nárok na pedagogy v mateřských školách jsou rok od roku vyšší. Předškolní pedagogika je pro rozvoj člověka velmi důležitá až zásadní. Je otázkou, zda si rodiče uvědomují, co všechno si dítě tou zdánlivou hrou vlastně osvojuje.
 malování ve školce

V mateřské škole probíhá

  1. výtvarná výchova
  2. hudební výchova
  3. tělesná výchova
  4. literární výchova
  5. jazyková výchova (dítě začíná se základy angličtiny obvykle už v mateřské škole)
  6. dramatická výchova
  7. estetická výchova
  8. etická výchova
  9. rozvoj logického myšlení formou her
  10. podpora sebe obslužných činností
  11. rozvoj slovní zásoby
  12. rozvoj sociálních kompetencí prostřednictvím kolektivu

 
Učitelky v mateřských školách si velmi pečlivě připravují výuku. V mateřské škole sice neprobíhá tradiční klasifikace, nicméně učitelky o každém dítěti vedou přesné záznamy.

Tyto záznamy jsou důležité pro další odborníky, například pro pedagogy při zápisu do základní školy, pro pedagogicko-psychologické poradny (například kvůli odkladu školní docházky), pro pediatry, dětské psychology, logopedy a podobně. Je-li učitel požádán o zprávu, vychází z těchto záznamů, nikoli ze svého subjektivního pocitu
krabička modelíny
 
Jedná se mimo jiné o záznamy v oblasti

  1. jemné motoriky
  2. hrubé motoriky
  3. grafomotoriky
  4. úrovně řeči
  5. úrovně sebe obslužných činností
  6. sociální zralosti
  7. úrovně navazování kontaktů

 
Učitelky vnímají normu a širší normu v mnoha oblastech a jsou to nezřídka právě ony, které si všimnou nějaké nesrovnalosti ve vývoji, díky které je dítě svěřeno do péče dalších odborníků.
 
Je tedy zjevné, že mateřská škola je pro dítě důležitější, než se na první pohled zdá. Je tedy nepochybně důležité, aby si rodiče dobře vybrali tu správnou mateřskou školu. Rovněž by bylo vhodné, aby i předškolní pedagogové měli lepší podmínky pro svou práci hlavně v oblasti dostatečného personálního zajištění. To je ovšem velmi častým kamenem bolesti. Učitelek je málo, dětí mnoho a tudíž dochází k profesnímu vyčerpání.

Vzdělávání a výchova nadaných žáků

Posted on Category:Vzdělání

Současné školství se zabývá vášnivými diskuzemi na téma inkluze. Většina lidí si inkluzi spojuje především s integrací dětí buď se zdravotním hendikepem, nebo dětí ze sociálně znevýhodněných rodin, ale ve skutečnosti se týká i mimořádně nadaných žáků.
učení počítat
Mimořádně nadaní žáci se přitom nemusí nutně jevit jako mimořádně nadané. Mohou totiž trpět některými specifickými poruchami učení, poruchami pozornosti ADD, poruchami pozornosti v kombinaci s hyperaktivitou ADHD, poruchami autistického spektra – například velmi nadané děti často trpí Aspergerovým syndromem.

Pokud jako rodiče máte objektivní pocit, že Vaše dítě je výjimečné, určitě se obraťte na pedagogicko-psychologickou poradnu, kde provedou odbornou diagnostiku. Testování může probíhat také na Mense.
 malé čtenářky

Hypotetické problémy při výuce

Mensa spolupracuje se školami a pomáhá spoluvytvářet spolu s pedagogicko-psychologickými poradnami individuální vzdělávací plány, zakládá Kluby nadaných dětí, organizuje různé aktivity a podobně.
To vše se může jevit jako elitářství, ale rozhodně tomu tak není. Tak jako potřebuje adekvátní péči například mentálně hendikepovaný žák, potřebuje ji také mimořádně nadaný žák.
 
Pokud se mu této péče nedostane, může to vést k těmto problémům

– nadané dítě může vyrušovat při výuce
– může zesměšňovat pedagoga, který podle jeho vnímání nemá dostatečné kompetenci
– může mít problémové chování
– může šikanovat ostatní „hloupé“ děti
– může se naopak stát předmětem šikany od dětí, které vnímají jeho odlišnost
 
Nadané děti ovšem potřebují také vhodný přístup ze strany rodičů. Zcela jistě dítě nepotřebuje, aby bylo protěžováno. Nadané dítě může mít pocit výjimečnosti a toto rozhodně není vhodné povzbuzovat. Dítě by mělo být vedeno tak, že inteligence vyžaduje také zodpovědný přístup k životu.

Mnoho nadaných dětí mělo časem problémy s výukou pro neschopnost učit se. Na druhou stranu může být pravý opak, může mít pochybnosti o sobě samém, protože je příliš velký perfekcionista.

Salesiánská pedagogika

Posted on Category:Vzdělání

Vzdělávání zahrnuje jednak fázi učení a jednak fázi výchovnou. Jedno od druhého je zkrátka neoddělitelné. Mnozí rodiče považují za alfu a omegu školu a dobré výsledky v ní, ovšem je třeba si uvědomit, že ivolný čas dětí je velmi důležitý a jeho organizace má zcela zásadní význam.
výuka fyziky
Proto jedna z oblastí, která se v pedagogice vyvíjí, je nepochybně pedagogika volného času. Ve spojitosti s pedagogikou volného času nelze nevzpomenout tzv. salesiánskou pedagogiku.

Možná se někteří z Vás setkali se salesiánskými domy dětmi a mládeže. Jedná se DDM, které vedou bratři salesiáni či salesiánky a které jsou určeny v podstatě všem dětem. Nabídka je velmi podobná těm běžným Domům dětí a mládeže.
 škola v přírodě
Salesiánské domy dětí a mládeže nabízí:

  • volnou oratoř, která představuje alternativu bez prahového zařízení
  • množství kroužků (tvořivé, dramatické, hudební, praktické, sportovní, vzdělávání).
  • tematické dílny a workshopy
  • výlety
  • tábory (příměstské i tradiční)

 
 

V čem se vlastně liší?

  • Cena aktivit je na rozdíl od standardních DDM velmi nízká, spíše jen symbolická
  • Zřizovatelem těchto domů nejsou města či obce, ale katolická církev, konkrétně salesiánské kongregace, i když obce na činnost těchto zařízení přispívají podobně jako na běžná DDM, s těmi salesiánské DDM spolupracují
  • Mezi pedagogy volného času najdete mnoho sester salesiánek a duchovní atmosféra zařízení je zjevná, nicméně je respektován názor každého jednotlivce a náboženská agitace je výslovně zakázána, pokud o ni není přímo zájem (například je nabízena výuka náboženství pro děti)
  • Navštěvovat zařízení může kdokoli, ale primárně je cílová skupina především děti ze sociálně slabších rodinami
  • Atmosféra je velmi přátelská, v zařízení pracuje řada dobrovolníků, je například nabízeno i doučování dětí

 
Salesiánská pedagogika je velmi respektovaný pedagogický systém. Za její vznik vděčíme knězi a vychovateli Janu Boscovi z Turína, který žil v 19. století a který celý svůj život věnoval dětem na pokraji společnosti.