Truhly používali lidé již ve starověkém Řecku. Protože tenkrát ještě nebyly skříně, sloužila truhla především k ukládání šatstva, ale také k uložení osobního majetku, jako pokladnice, nebo jako prostředek pro přepravu věcí. Opatřeny bývaly zámky a kováním, a to především z bezpečnostních důvodů. V 10. století začaly truhly využívat i Slované.
Největší truhla měla objem až 1 m3. Zpravidla bývaly uvnitř členěné příčkami, aby se v nich mohly věci různě poskládat, nebo aby se v nich mohly převážet i sypké materiály a jídlo. V domácnostech je Slované využívali ke všemu možnému, nejen k úložnému prostoru, ale třeba i jako stůl, lavici, zavazadlo, ale také místo postele. Později, někdy v 17. století, vznikla první skříň, která se postupně rozšířila do všech domácností, a tak truhly postupně vymizely.
Hezké malované
Truhly byly vyráběny z kvalitního dřeva, proto byly pevné a vydržely i náročné cestování. Opatřené byly držadly na bocích pro snadné přenášení. Truhly v domácnostech byly zdobené, malované, vyřezávané či vykládané. Nejpoužívanějšími motivy byly květiny, ptáci i postavy světců. Ty, co se používaly třeba jen na ukládání potravin, obilí či starších věcí, už tak zdobené nebyly. Většinou měly pouze jednobarevný nátěr.
Objevte také kouzlo truhly
V poslední době však lidé kouzlo truhly opět objevili, a tak se z nich čím dál častěji stává atraktivní doplněk nejedné domácnosti. Oblíbené jsou nejen jako dekorativní nábytek, slouží také jako praktický a elegantní doplněk do ložnice nebo dětského pokojíčku, kde nacházejí využití k ukládání sezonního oblečení, ložního prádla, dek, polštářů i hraček. Skvěle mohou sloužit třeba na terase jako odkládací stolek či posezení, nebo do kůlny k uložení sportovních potřeb či nářadí.
Moderní truhly jsou krásné, ale ty historické, i když třeba prolezlé červotočem, mají kromě věcí uvnitř uložené pradávné vzpomínky.