K tomu, aby mohl člověk obdivovat tajuplné menhiry, nemusí cestovat nikam do zahraničí. Stačí si najít ten správný server a zjistit, kde se na našem území tyto památky nacházejí.
o Co je to vlastně menhir a k čemu v minulosti sloužil?
· Podle vědců je menhir kámen, který je opracovaný lidskou rukou.
Pochopitelně musí být také dostatečně velký. Většinou je vysoký kolem dvou metrů. Může být ale i vysoký jen jeden metr nebo i přes tři. V České republice se nachází více než stovka těchto němých svědků minulosti.
o A některé jsou opředeny legendami, z kterých naskakuje husí kůže.
Svou tajemnost menhiry ještě zvyšují tím, že jsou většinou podobné lidské postavě. V pradávných dobách sloužily jako náboženské symboly a používaly se k tajemným rituálům. Někdy je naši předkové vztyčovali na pohřebních místech.
Náš největší menhir
Za nejznámějším menhirem byste se museli vydat do blízkého okolí obce Klobuk na Kladensku. Tady stojí v poli Kamenný pastýř. Vypadá trochu smutně. Široko daleko není nic, co by dosahovalo jeho výšky.
· Podle některých místních starousedlíků měl Pastýř kolem sebe stádo oveček (další menší menhiry).
· Ty ale musely opustit svého pána z důvodu orby.
Jiná pověst říká, že je Pastýř kamenný proto, že se mu svěřené ovečky ztratily a on dlouhým stáním zkameněl.Pokud byste ale navštívili tuto oblast, určitě vás místní neušetří té nejznámější pověsti.
o Pokaždé, když na kostelíku v Klobukách zazní zvon, postoupí Pastýř o jeden krok vpřed.
o Až přijde Kamenný pastýř na práh kostela, bude konec světa.
Ale není, čeho se bát. Prý zvonění v kostele v protějších Kokovicích vrací kámen zase o ten krok zpět. A i kdyby už se kostelní zvon v Kokovicích neozval, ten kamenný krok je dlouhý jen jako zrnko písku. Takže, pokud se Kamenný pastýř nedá na úprk, můžeme být ještě dlouhou dobu v klidu.