Plovák https://www.chlorito.cz/bazenovy-plovak je obecný název pro cokoli, co se pohybuje samočinně na hladině, a nemá tendenci se pod ní potápět a klesat na dno, proto je také poměrně snadné stanovit, jak takový plovák může vypadat, a k čemu bude sloužit.
Plovák může být třeba upravená miska pro bazénový teploměr, může unášet chlorové tablety, může sloužit jako pomůcka pro uchycení tácku s občerstvením, může držet na hladině vaší oblíbenou knihu, zkrátka cokoli, na co si vzpomenete.
Rádi bychom vám nyní připomněli, že plováky jsou i speciální plastové segmenty, které se do bazénu vkládají těsně po ukončení koupací sezóny v případě, že jej zazimujete a ponecháváte uvnitř nádrže jisté množství vody. Říká se jim dilatační plováky a mají na starost zajistit bezpečnost bazénu před roztažností ledové krusty. Led v bazénu může být příčinou poškození jeho skeletu, přitom stačí se proti jeho tvorbě účinně bránit.
Dilatační plováky se instalují do nádrže zapojené v řadě za sebou po jejím obvodu, jsou vyplněné pískem nebo obsahují betonovou zátěž, aby setrvaly na hladině ve svislé poloze. Správně umístěný plovák připomíná mořský ledovec, jehož část vyčnívá nad hladinu, ale velká masa ledu zůstává pod hladinou.
Plováky se vyrábí z plastu a v případě, že udeří mrazy, vznikající led zatlačí na plastový skelet, promáčkne jej a tím nemá žádný vliv na samotný bazén. Cena plováků je natolik nízká, že je nesrovnatelná se škodou, kterou vznikající led může způsobit, proto se nevyplácí podceňovat námrazu a před zazimováním mít plováky již zajištěné.
Životnost dilatačních plováků je několik let, a to i v případě, že jsou denně vystavené působení ledu, a že venkovní teploty padají hluboko pod bod mrazu. Počítá se s nimi u velkých bazénů i docela malých zahradních bazénků, které hodláte zazimovat a nechcete zbytečně vypouštět vodu a bazén demontovat, abyste jej uskladnili doma ve sklepě či v garáži.