Pěstování klíčků je velmi jednoduché a zábavné. Naklíčená semínka vám nejenže budou velmi chutnat, ale jsou navíc velmi zdravá, protože obsahují velké množství vitamínů, minerálů, enzymů, esenciálních bílkovin a dalších výživových složek. Navíc jsou lehce stravitelná.
Při klíčení všech semínek hraje hlavní roli voda. Semena tedy musíte namočit a nechat bobtnat. Některým – těm menším – stačí několik hodin, luštěniny pak potřebují i několik dní. Ke klíčení vždy používejte nepoškozená, nepůlená, neloupaná a chemicky neošetřená semínka.
Misky, sklenice, nádoby…
Můžete si pořídit i vícepatrové klíčící misky, otevřené misky se sítkem, nebo prostě jen zavařovací sklenici. Semínka pořádně propláchněte vodou a nasypte do vámi zvolené nádoby. Zalijte několika centimetry vodou a nechte přes noc stát na teplém místě. Semínka hezky nabobtnají a znásobí svůj objem. Další dny je opět proplachujte alespoň 2x denně, dokud nezačnou klíčit.
Kdy se jedí?
Jak klíčky rostou, mění se jejich chuť. Sami přijdete na to, v jaké fázi vám chutnají nejvíce. Jejich růst zastavíte tím, že je uložíte do lednice do uzavřené sklenice, kde vám vydrží až týden. Klíčky jsou nejzdravější syrové. Můžete je přidat do různých salátů, pomazánek, jogurtů, obilných kaší, nebo jimi posypat namazaný chléb, brambory, rýži či uvařené jídlo. Výborně také chutnají i rozmixované v ovocných či zeleninových šťávách. Hodí se jak pro studenou, tak pro rychlou tepelnou úpravu.
Co všechno můžeme nalíčit?
· Brokolici
· Ředkvičku
· Zelí bílé i červené
· Řeřichu
· Rukolu
· Mizunu
· Slunečnici
· Sezam
· Hořčici
· Hrách
· Čočku
· Fazole
· Mungo
· Cizrnu
· Pšenici
· Oves
· Žito
· Ječmen
· Proso
· Pohanku
· Vojtěšku
· Jetel
Co se děje při klíčení?
Ve chvíli, kdy se semínko proměňuje do klíčku, dochází k velkému nárůstu živin. Každé klíčící semínko má v sobě výživovou energii pro růst celé rostliny. Klíčky navíc nám lidem usnadňují jeho stravitelnost i využitelnost všech živin. Výhodou je, že se jich nikdy nemůžete přejíst, proto si klíčky dávejte každý den.